BÍGL
Země původu: Velká Británie
Původní a dnešní využití: smečkový pes k nahánění králíků a zajíců
VNĚJŠÍ ZNAKY
Tělo: Bígl má pevné, středně dlouhé, kompaktně stvěné tělo s rovným hřbetem. Silný, vysoko nasazený ocas je nošen vzhůru, ne však přes hřbet. Ocas nesmí být příliš dlouhý. Hruď sahá až pod loketní klouby a klenutá žebra probíhají daleko dozadu. Bedra jsou silná a krátká, ne však přehnaně zvednutá. Lopatky leží vhodně šikmo. Pevné lokty se nevytáčejí dovnitř ani ven. Jsou umístěny asi v polovině kohoutkové výšky. Přední končetiny jsou rovné, silné kosti mají kruhový průřez. Hlezna jsou dobře zaúhlená. Tlapky jsou silné, kompaktní s dobře klenutými prsty. Zaječí tlapky se považují za vadu. Mírně klenutý krk má jen málo volné kůže.
Hlava: Poměrně dlouhá a silná hlava bez vrásek není hrubá, stop je zřetelně vyjádřený. Mírně klenutá lebka je středně široká s nepříliš patrným týlním hrbolem. Tlama není zašpičatělá. Nos je široký s velkými nosními dírkami. Zakulacené uši sahají téměř k nosní houbě. Jsou nasazeny nízko a elgantně visí podél tváří. Poměrně velké oči nesmí být vypoulené nebo zapadlé. Jsou od sebe umístěny v optimální vzdálenosti. Skus je nůžkový.
Kohoutková výška: Plemeno má měřit nejméně 32 cm, nejvíce 41 cm.
Hmotnost: Bígl váží kolem 10-14kg.
Barvy: Jsou povoleny všechny barvy kromě játrové. Bílá špička ocasu patří k povinným plemenným zankům. Nejčatěji se setkáme s trikolorním zbarvením. Oči jsou tmavě nebo oříěkově hnědé.
VLASTNOSTI
Povaha: Bígl je živý a činorodý, velmi společenský a veselý. Je inteligentní, také však svéhlavý, odhodlaný a odvážný. Větří-li nebezpečí, štěká. Má skvěle vyvinutý čich. I když si velmi cení společnosti svého pána a dobře funguje v rodině, život ve smečce pro něj není trestem.
Společenská charakteristika: vychází velmi dobře s ostatními psy. Zpravidla se dobře cítí ve společnosti dětí. Vzhledem k jeho loveckému instinktu je vhodné jej již jako štěně zvyknout na kočku, případně jiná zvířata v domácnosti, aby je později neproháněl. Plemeno se ke všem lidem chová přátelsky. Zdá-li se mu něco v nepořádku, šteká, při tom však i zůstane.
SOUŽITÍ
Péče: Srst několikrát týdně kartáčujte, aby se odstranily odumřelé chlupy. jako u všech plemen se svěšenýma ušima kontrolujte pravidelně zvukovod a odstraňujte z něj případně nečistoty a maz. drápy pravidělně zastříhávajte.
Výchova: Bígl je v první řadě lovecký pes lovící ve smečce, dnes ale převážně plní úlohu rodinného psa. V jeho genech je zakódovana samostatnost, proto pošlustností příliš nevyniká. Přesto lze psa lečemu naučit, vyžaduje to však od pánadůslednost a velkou trpělivost. Efektivním prostředkem výchovy je odměňování za žádoucí chování. Soustřeďte se se na zvládnutí povelu " ke mně!".
Pohyb: Bígl potřebuje velmi mnoho pohybu. Pravidelně s ním absolvujte dlouhé procházky. Z vodítka jej pouštejte teprve tehdy, máte-li jej pod kontrlou. Bígl má sklon vydávat se sám na potulky, proto je dobře oplocená zahrada nutnostní.
Možnost využití: V některých zemích se toto plemeno stále ještě využívá k lovu. Bígl je milým rodinným psem pro sportovně založené lidi, kteří ocení jeho zčásti nezávislou, zárověň však přítulnou povahu.
Komentáře
Přehled komentářů
Doufám že to není žádný rošťák, protože uvažujeme že si někdy pořídíme pejska, a tak mě napadl bígl.L.Nová
Re: bígl
(Danča, 17. 9. 2014 20:02)neboj roštak neni my ho mame jen si ho musite vicvicit
bígl
(lucka, 4. 11. 2012 15:51)