Jdi na obsah Jdi na menu
 


ZLATÝ RETRÍVRZemě původu: Velká Británie
Původní a dnešní využití : Lovecký pes využívaný původně k přinášení především vodního ptactva. K tomuto účelu se sice používá i dnes, větší uplatnění však nachazí v jiných oblastech, mimo jiné jako slepecký a záchranářský pes
Obrazek


VNĚJŠÍ ZNAKY


Tělo: Zlatý retrívr je proporčne vyvážený pes s masivní stavbou těla. Hřbet má rovný, silně osvalená bedra jsou krátká. Ocas je nošen horizontálně ve výši hřbetu, na konci není ohnutý. Dosahuje k hlezenním kloubům. Žebra jsou hluboká a dobře klenutá. Dlouhé lopatky jsou šikmo položené. Lokty přiléhají těsně k tělu. rovné přední končetiny jsou opatřeny silnými kostmi. Kolena jsou dobře zaúhlená, hlezna nejsou vytočená dovnitř ani ven. Zánartní jsou při pohledu zezadu rovná. Tlapky jsou kulaté, tzv. kočičí. Svalnatý a suchý krk má přiměřenou délku.

Hlava: Rozměrově vyvážená hlava je dobře vymezená i umístěná na krku. Lebka je široká a hluboká. Délka hřbetu nosu se téměř shoduje z délkou lebky. Stop i týlní hrbol jsou zžetelně vyjádřené. Středně velké uši jsou nasazené téměř v rovině očí, které jsou posazeny daleko od sebe. Skus je nůžkový.

Kohoutková výška: Psi měří 56-61 cm, feny dosahují výšky 51-56 cm

Hmotnost: Dospělý jedinec tohoto plemene váží kolem 27-33 kg.

Srst: Rovná nebo zvlněná srst má hustou podsadu odpuzující vodu.

Barvy: Srst může mít jákykoliv odstín zlaté nebo krémové, nesmí mít odstín dočervena nebo mahagované barvy. Menší množství bíle barvy je přípustné, výhradně však na hrudi. Nosní houba by měla být néjlepe černá, může však pod vlivem hormonů nebo okolní teploty přechodně zesvětlat. Okraje očí j sou tmavé, oči jsou hnědé.

VLASTNOSTI:

Povaha: Zlatý retrívr je velmi společenský pes s vyrovnanou povahou. Projevuje se dobromyslně a snaží se vyhovět svému pánovi. Je klidný a agresivita je mu zcela cizí. Štěká velmi málo. Je značně přizpůsobivý. Vyniká inteligencí a rád pracuje pro svého pána. Citlivě vnímá tvrdá slova i náladu panující v domě. Nerad zůstává sám. Většina jedinců ráda plavea je sportovně založená.

Společenská charakteristika: Plemeno velmi dobře vychází s jinýmí psy, i se zástupci stejného pohlaví. Vztah k ostatním domácím zvířatům bývá velmi dobrý, je však na místě obeznámit s nimi psa již v raném věku. S dětmi vychází velmi dobře, vzhledem k jeho dobromyslnosti je ve však třeba spíše dohlédnout na děti, aby psa nějak netrápili. Někteří jedinci se chovají ostražitě k neznámým návštevníkům, jsou to však vyjímky. Zlatý retrívr je v první řadě lidumil, který každou návštevu, žádoucí či nežádoucí, přijme přátelsky.

SOUŽITÍ

ObrazekPéče: Srst je nutno česat akartáčovat, především na místech, kde by mohla plstnatět, jako například na kalhotách. Pravidelně zastřihávejte chlupy mezi polštářky na tlapkách, drží se v nich kamínky a různé nečistoty, které pak psovi při chůzi vadí. Čas od času prohlížejte uši a případně vystříhejte příliš husté chlupy kolem zvukovodu pod chlopní ucha. Předejdete tak jeho případnému ucpání a zánětu ucha. Nejméně jednou ročně by se měla srst trimovat( ručně vyškubat), aby si podržela hezký vzhled. Psi účastnící se výstav vyžadují v tomto ohledu víc péče.

Výchova: Zlatý retrívr se učí velmi rychle a to, co se naučil, si pamatuje celý život. Nikdy jej nevychovájte tvrdou rukou, dopustili byste se násilí na jeho citlivé duši. Výcvik obměnujte a buďte důslední. Za dobré chování nazapomeňte psa odměnit.

Pohyb: Zlatý retrívr je velmi přizpůsobivý a podvolí se životnímu rytmu svého majitele. Znamená- li to však, že se s ním málo chodí na procházky a má málo možností dovádět, nemůže být štastný. Toto plemeno potřebuje více pohybu, má velkou výdrž a rádo pobývá venku. Většina zlatých retrívrů miluje plavání a aportování. Káždý z nich jde s na¨dšením na dlouhou procházku bez vodítka do přírody. V dospělosti můžete svého retrívra pravidelně nechat běhat vedle kola

Možnost využití: Plemeno je častým účastníkem téměř všech psích sportů, jako hry s míčkem, poslušnost, obediencea obratnost. Dále je v celém světe nasazován jako pracovní plemeno, mimo jiné jako policejní, slepecký a záchranářský pes. Díky svému čichu se může naučit i stopovat. Svou původní funkci, aportování vodních ptáků, ovládá stále ještě skvěle. Zaltý retrívr však v současné době v drtivé většině plní funkci psa do rodiny.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zlatý retrívr

(Anna , 10. 5. 2017 20:04)

Dobrý den pořídili jsme si zlatého retrívra teď mu bylo 5 měsíců a chtěla jsem se zeptat kolik asi má mít výšku a váhu. Teď nám měří 23,5 a váží 22,8kg. Je to kluk. Děkuji za odpověď

nicnicnicnic

(PejsekisBEST, 21. 3. 2017 11:19)

nejlepší pejsek

hovno

(PejsekisBEST, 21. 3. 2017 11:19)

nejlepší pejsek

ahoj

(ahoj, 8. 11. 2016 12:55)

Ahoj ja mam stene zlateho retrivra holcucku jmenuje se Angel je ji 1 rok a 3 tydny ZROVNA MI LEZI V POSTELI PROTOZE VYSAVAME A ONA SE TOHO BOJI:-)

štěně

(zlaták , 5. 6. 2014 8:13)

já bych si moc přála mít štěně zlatého retrívra je to úžasný pes moc bych si ho přála

pejsánek

(Marie, 2. 2. 2014 18:39)

Ahoj,měli jsme nádhernou fenku,byla moc chytrá rozuměla i znakové řeči,bohužel nám v červnu umřela...dodnes se z toho nemůže celá rodina vzpamatovat...bylo jí sedm let...moc nám Sendy chybíš....

Srazy Psu - www.PsiLaska.cz

(Daniel, 4. 9. 2009 13:49)

Ahoj, tvoj pejsánek má moc krásné stránky. Rád bych Vás pozval do Království Pejskařů na http://www.PsiLaska.cz , kde si ve velkém organizujeme psí srazy. Určitě tam poznáte spoustu nových kamarádu :-) A nejen psích :-) Budeme se tesit :-)

zlatý retrývr

(káťa, 29. 6. 2009 20:14)

je to krásný pes
máme ho doma ale je to kříženec s kokrem

zlatý retrivr

(ivona, 2. 2. 2008 12:33)

no prostě úžasněš krása přes krása

zlatý retriever

(naty, 24. 9. 2007 20:07)

je to moj druhý najkrajsi pes aj ked ho nemam ale asi ho budem mat
ale aj tak sa mi strasne páci je na spapanie